Pożyczki Pozabankowe Na Dowolny Cel. Sprawdź Naszą Stronę | Finansowanie Firm

Zdolność kredytowa jest niezwykle ważna, gdy chcemy starać się o kredyt gotówkowy, pożyczkę czy kredyt hipoteczny. Bardzo często jest to wręcz kluczowy czynnik, który decyduje o tym, czy w ogóle otrzymamy propozycję od banku. Wiele osób składa jednak wniosek o kredyt jedynie licząc na pozytywną decyzję, choć w rzeczywistości istnieje kilka sposobów na to, aby samodzielnie wpłynąć na zdolność kredytową i zwiększyć ją. Jak zatem zwiększać samemu zdolność kredytową? Kilka sprawdzonych sposobów przedstawiamy poniżej.

5 Sposobów zwiększania zdolności kredytowej — Poznaj je i podnieś swoją zdolność
20 kwietnia 2020
Zobacz w 5 krokach jak zwiększyć zdolność kredytową | Zdolność Kredytowa

Większa zdolność kredytowa - Zamknięcie wszystkich zobowiązań

Pierwszym sposobem na zwiększenie naszej zdolności kredytowej jest zamknięcie wszystkich zobowiązań, które obecnie posiadamy. Przeważnie nie zwracamy na nie uwagi, uważając, że mają mały lub znikomy wpływ naszą zdolność — co jest sporym błędem. Otwarte zobowiązania finansowe mają duży wpływ, gdyż przez nie mamy miesięcznie mniejszą zdolność spłacania rat kredytu. Banki bardzo wnikliwie analizują nasze zobowiązania i podejmują decyzje głównie na podstawie tego, ile środków miesięczne zostaje nam “w kieszeni”. Otwartymi zobowiązaniami będą np. karty kredytowe, chwilówki, pożyczki, kredyty ratalne, limity w koncie — czyli wszystkie te zobowiązania, które płacimy regularnie co miesiąc lub dzięki którym możemy się zadłużać. Jeśli staramy się o kredyt i chcemy zwiększyć swoją zdolność kredytową, należy zamknąć debety, limity w koncie czy karty kredytowe, których nie używamy. Jeśli istnieje taka możliwość, warto też spłacić kilka ostatnich rat pożyczek czy kredytów oraz zamknąć je. Im mniej otwartych zobowiązań będziemy posiadali, tym większa nasza zdolność kredytowa.

Konsolidacja zobowiązań

 

Jeśli mamy uporządkowaną sytuację finansową i zamknęliśmy wiele zobowiązań, a pozostaje nam jeszcze kilka kredytów, które musimy spłacać, istnieje dość radykalne, ale i skutecznie rozwiązanie — jest nim konsolidacja. Konsolidacja to inaczej kredyt lub pożyczka konsolidacyjna. Łączy ona ze sobą kilka zobowiązań np. kredytów w jeden z mniejszą miesięczną ratą, który spłacamy dłużej. Rata kredytu konsolidacyjnego może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent od wszystkich zsumowanych pojedynczych zobowiązań. Decydując się na taki krok, możemy wnioskować o nowy duży kredyt, mając jedno zobowiązanie na kwotę 200 złotych, a nie kilka na kwotę 500 złotych. Banki przykładają dużo większą wagę do miesięcznych naszych zobowiązań, a nie ich długości. Minusem tego rozwiązania jest konieczność płacenia podwójnego oprocentowania, gdyż kredyt konsolidacyjny również je posiada. Jeśli jednak zależy nam np. na kredycie samochodowym i jesteśmy w stanie zapłacić dodatkowe oprocentowanie, rozwiązanie to może znacznie podnieść naszą zdolność kredytową.

Umowa o pracę i zarobki

 

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest oczywiście zmiana pracy na lepszą i zwiększenie zarobków. Bardzo często jednak nie mamy takiej możliwości, ale i w takiej sytuacji nie powinniśmy się poddawać. W obecnym miejscu pracy możemy również negocjować warunki zatrudnienia, aby być bardziej wiarygodnymi dla banków. Z pewnością umowa o pracę — nawet na czas określony będzie dużo korzystniejsza niż umowy cywilnoprawne tzw. “umowy śmieciowe”. Możemy również spróbować zmienić rodzaj rozliczania się z pracodawcą. Przy badaniu zdolności kredytowej brana pod uwagę jest tylko podstawa pensji. Często nasze wynagrodzenie składa się z podstawy i prowizji oraz bonusów, które wynoszą nawet 50% ogólnej wypłaty. Nie są one jednak liczone do zdolności kredytowej. Jeśli postaramy się otrzymywać większą regularną i gwarantowaną podstawę, a mniejsze bonusy i premie, podniesiemy swoją zdolność kredytową. Ważnym elementem zatrudnienia przy badaniu zdolności kredytowej jej długość pracy w danym zakładzie. Warto zatem w miarę możliwości utrzymywać ciągłość zatrudnienia np. przez 6 miesięcy czy rok przed złożeniem wniosku do banku o kredyt.

Na czym polega konsolidacja kredytu  | Kredyt konsolidacyjny opis w jednym artykule

Kredyt z drugą osobą

 

Ciekawym rozwiązaniem, które może znacząco zwiększyć naszą zdolność kredytową, jest wzięcie kredytu z druga osobą. Taki ruch jest niezwykle skuteczny. W każdym banku branie kredytu z drugą osobą może wyglądać nieco inaczej. Jedne banki uznają drugą osobę za gwaranta, a inne udzielają po prostu jednego kredytu dwóm osobom, które są za niego odpowiedzialne w taki sam sposób i są współkredytobiorcami. Jeśli mamy zaufanego przyjaciela, członka rodziny lub inną osobę, możemy wziąć kredyt razem z nią. Dla banku będzie to niezwykle przekonujące. Sumując naszą zdolność kredytową razem ze zdolnością drugiej osoby, możemy wziąć dużo większą sumę lub w ogóle otrzymać tą, o którą chcemy wnioskować.

Wybieranie rat stałych, a nie malejących

 

Bardzo często pomijanym sposobem podnoszenia zdolności kredytowej jest świadome wybieranie typu rat we wniosku kredytowy, Przeważnie nie znamy się na tej tematyce, gdyż nie jesteśmy specjalistami. Często też doradcy nie sugerują nam korzystnego dla nas rozwiązania. Składając wniosek kredytowy, mamy możliwość wybrania typu rat — malejących lub stałych. Raty stałe są takie same przez cały czas trwania kredytu, a raty malejące maleją z każdą ratą. Na początku są one większe niż średnia, a po ok. połowie kredytu mniejsze niż średnia rata stała. Wiele osób chcą “mieć z głowy” spłacanie kredytu wcześniej wybiera raty malejące, co jest złym ruchem. Bank badając naszą zdolność kredytową, zestawia nasze zarobki i wolne środki z pierwszą ratą nowego kredytu. Jeśli jest ona wysoka (malejąca), bank może nie przyznać nam kredytu. Pierwsza rata stała jest tańsza i łatwiejsza do spłaty dla nas, co bank może odebrać dużo bardziej pozytywnie. Jeśli więc mamy taki wybór, warto wybierać raty stałe, a jeśli posiadamy pewne nadwyżki, wystarczy nadpłacić kilka lat do przodu.

Zdolność kredytowa - Podsumowanie

Zdolność kredytowa jest badana obowiązkowo przez wszystkie banki. Obowiązek taki nakłada na nie prawo bankowe. Każdy bank posiada jednak dowolność w przyznawaniu kredytów. Jeśli więc mamy niską zdolność kredytową, warto wybierać banki, które mają najniższe wymagania. Możemy dowiedzieć się o tym np. na forach internetowych lub w porównywarkach kredytów. Niektóre banki chętnie akceptują wnioski osób o niższych zarobkach czy w średniej sytuacji finansowej.

 

Bezpieczne Pożyczki - wszystkie
prawa zastrzeżone 
© 2020

KONTAKT Z NAMI